Vuonna 2013 tammikuussa istuin Espoon perukoilla suuren pöydän äärellä yhdessä valmentajani Mika Tiaisen kanssa. Palaveri kesti tunteja ja sen saatossa sovimme yhdessä tulevat arvokisat ja sen, että sitoudun tähän projektiin vuoteen 2016 asti.

MM2 Kyykyssä tuloksella 162,5kg
MM2 Kyykyssä tuloksella 162,5kg

 Ensimmäinen etappi oli Salon MM-kilpailut 2015 mutta päätavoite oli selvä. Haluan olympialaisiin ja painonnosto on etusijalla. Siitä päivästä olen tehnyt sekä siviilielämässä että urheiluelämässä valintoja siten, että takaisin itselleni mahdollisimman hyvät lähtökohdat kehittyäkseni nostajana.

Olen jo aiemmin artikkelissani kertonut siitä, että päivätyöni astui sivuun, mutta päätimme samaisen pöydän vieressä myös sen, että minun tuli etsiä itselleni omistusasunto mahdollisimman läheltä Ruskeasuota, paljonko voin viikossa tehdä töitä ilman että se vaikuttaa harjoitteluun, millaisia yhteistyökumppaneita minun tulisi löytää, jotta polkuni olisi mahdollinen.

Tuosta keskustelusta on aikaa yli kaksi vuotta. Tämän jälkeen mukaani on tarttunut monta kokemusta.  Aloitetaan käymällä läpi ihmiset ja tahot, jotka tekevät minun tiestäni mahdollisen.

Olen kilpailut ensimmäiset arvokilpailuni vuonna 2009. Pitkäaikaisemmat tukijani tulevatkin jo täältä. Kiitos Nordic Health Sprays, Paklaamo, Porin Teollisuusputki, Euran Teollisuushuolto, Auramaa Yhtiöt, Euran Maarakennus, ja Askonen KY. He ovat seuranneet omaa urheilu-uraani jo pitkään.

2013 eli samaan aikaan kun  Mika aloitti valmentamisen, mukaani tukijoiksi liittyivät myös Spartan Gear, Antti Nurmen johdolla, joka on opastanut minua omalta osaltaan niin toiminimen pyörityksessä kuin monipuolisemmassa harjoittelussa. Olen saanut sekä valmentajana että nostajana monia kullanarvoisia uusia vihjeitä, joiden avulla kehittyn toivottavasti jatkossakin.

Toinen erittäin tärkeä tukijani on ollut SKIP-lisäravinteet. Olen erittäin tarkka mitä syön ja SKIPin kanssa laatu on ollut sitä, mitä minulle on luvattu. Ohjeistetut lisäravinnehankinnat, niiden ajoitukset omassa ruokavaliossa sekä takuu lisäravinteiden sisällöstä ovat ammattimaistaneet paljon omaa ravintopuolta.https://www.facebook.com/pages/SKIP-Finland/317764221756434  Samaan kategoriaan lasken myös Luomulihatila Bosgårdenin, joka on jo toista vuotta mukanani kohti olympialaisia.

Taustallani on myös pitkään ollut vaikuttamassa Juha Parkkinen ja GYM42, joiden kanssa olemme käyneet läpi jo monet yhteiset retket ja kilpailut.  Vaikka urheilijan elämä on yksinäistä puurtamista, ei kukaan meistä selviä yksin.

Urheilu antaa meille suuria tunteita sekä hyvässä että pahassa
Urheilu antaa meille suuria tunteita sekä hyvässä että pahassa

Kiitos olemassa olostanne myös Suomen Urheiluhierontakeskus ja erityisesti Mikko Virtala ja Essi Viitikko. Heidän ammattitaitoisella lihashuollollaan olen saanut jo pitkään harjoitella kivutta ja säryttä.

Viimeisin mukaani avuksi tullut ihminen on Hanna Rantala. Hanna on auttanut minua paremman ruokailun kanssa ja ohjelmoi koko painonpudotukseni tänä keväänä. Ilman Hannaa en todellakaan olisi ollut näin kovassa kunnossa lavalla, mitä nyt olin. Kiitos Hanna! Toivottavasti yhteistyömme tulee jatkumaan vastaisuudessakin.

Ja sitten itse kilpailuun. Penkistä en edes odottanut ihmeitä. Olen jättänyt sen harjoittelun lähes kokonaan pois, sillä penkki vaikuttaa eniten painonnostoon. Kyykyssä kävi pieni lapsus ensimmäisessä nostossa, mutta muuten onnistuin nostamaan tavoitteeni – lajimitali ja oma ennätys.

Totta kai olin pettynyt viimeisen vedon jäädessä maahan. Perjantaiyönä tullut kommentti siitä, että kilpailu kuoli taktikointiin, sai lähinnä närkästymään. Kiitos sinulle siitä viestistä! Se sai minut todella tajuamaan, että en olisi vetänyt edes sitä pronssiin vaadittua 190 kiloa. Tuo 192,5 ei edes luvannut tulla ja itsehän siinä tangossa kävin. Tavoitteenani oli lastata viimeiseen nostoon 197,5 ja uusi Euroopan ennätys. Tänään kuitenkin paukut loppuivat ennen aikojaan. 192,5 piti olla vain välinosto. Tuli taas todistettua, että painonveto verottaa itselläni eniten maastavedosta. Minun pitäisi saada alle vetoja hieman kevyempänä, jotta nostaminen sujuisi.

Se on tuskainen tunne huomatessa, että vahvin laji jääkin omaksi heikkoudeksi lavalla, mutta kukaan ei ole voittamaton ja pettymyksiä tulee aina. Urheilun lisäksi myös siviilipuolella.  Pettymys on vaan käsiteltävä ja puntaroitava kokonaistilanne. Itselleen ei saa olla ankara, ei kiltti, mutta realisti urheilijan tulee olla.

Kaikkeni annoin ja tällä kertaa neljä muuta naista oli minua parempia. Hampaankoloon jäi paljon ja ensimmäistä kertaa pitkään aikaan janoan takaisin voimanoston pariin. Sen aika ei vain ole nyt. Pettymystäni lievensi kuitenkin maailman parhaan valmentajan tuoma lahja. Sain 40 kappaletta pätkiksiä. 5 jokaisesta Suomen ennätyksestä sekä 20 MM-hopeasta.

Pätkis!
Pätkis!

Mikan sanat jäivät mieleen. Olemme käyneet läpi yhdessä kuudet arvokilpailut. Olen kuudesti parantanut ennätystäni vähintään lajien osalta.

VN2013 (155SE(+5kg)-90SE(+2,5kg)-172,5 =415 SE)

PN MM 2013 (79-97 / 176)

PN EM2014 (82-106 / 188)

PN MM 2014 (84-105 / 189 )

PN EM 2015 (86-108 / 194)

VN MM 2015 ( 162,5SE/80/180SE  /422,5SE )

Eteenpäin ollaan menty ja nyt on aika kiristää ruuvia vielä hieman. Kiitos teille kaikille, jotka olitte yleisössä ja kotikatsomoissa katsomassa kilpailuani. Nyt on aika muutama päivä latailla akkuja ja sitten lähdetään taas kohti uusia taistoja!

xoxoxo

Anni

Samankaltaiset artikkelit